Szachtar zapewnił sobie kluczowe zwycięstwo w Lidze Mistrzów, pokonując Antwerpię i ustanawiając rekord naszego kraju. Wideo

Maksym InshakovSport
Mecz odbył się w Niemczech

Szachtar pokonał belgijską drużynę Antwerpia w 5. kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów. Nominalnie domowy mecz w Hamburgu, w Niemczech, na stadionie Volksparkstadion, zakończył się wynikiem 1-0, co zagwarantowało klubowi 3. miejsce w grupie H i playoffy Ligi Europy.

Był to siedemnasty występ w europejskich rozgrywkach w historii klubu, co jest rekordem Ukrainy. Najbliższy rywal Dynama uczestniczył w wiosennej fazie europejskich rozgrywek 13 razy (od 1991 roku).

Od pierwszych minut Ukraińcy przejęli inicjatywę, grając jako pierwsza drużyna. Piłkarze Szachtara nie bali się naciskać na przeciwnika i w przypadku porażki od razu przystąpić do kwalifikacji. Z kolei Antwerpia nie wywierała presji na Szachtarze, spotykając się z naszymi zawodnikami tylko na własnej połowie boiska.

W 13. minucie sędzia przyznał rzut wolny za zagranie piłki ręką przez belgijskiego zawodnika na lewej flance w pobliżu bramki Antwerpii, który okazał się skuteczny. Po dośrodkowaniu Zubkowa z rzutu wolnego, Matvienko oddał bardzo dobry strzał głową, posyłając piłkę prosto do siatki.

Po zdobyciu bramki Szachtar zaczął się bronić, dając przeciwnikowi przewagę. Antwerpia nadal szukała drogi do bramki Riznyka, wykorzystując pionowe podania i rzuty z flanki, ale nie przynosiło to skutku. Stopniowo gra przenosiła się coraz bliżej pola karnego mistrza Ukrainy. W 24. minucie podopieczni Marka van Bommela zorganizowali pierwszy naprawdę groźny moment. Strzał Michela-Ange Balikwisha został zablokowany przez obrońcę.

W 34. minucie skrzydłowy Szachtara popełnił poważny błąd w polu karnym, pozwalając belgijskiemu napastnikowi na zajęcie pozycji i oddanie bezpośredniego strzału. Riznyk wybił piłkę.

Ukraiński zespół zdołał odsunąć grę od swojej bramki, ale kontrataki Szachtara nie kończyły się groźnymi strzałami. W 40. minucie Szachtar przypuścił prawdziwy szturm i mógł podwoić swoje prowadzenie, ale najpierw Neverton trafił w bramkarza, a później Sudakow strzałem głową nad poprzeczką.

Druga połowa rozpoczęła się od dużej ilości sztuk walki. Zawodnicy nie unikali kontaktu, co często kończyło się naruszeniem przepisów. Szachtar starał się rozciągać przeciwników, by zyskać przestrzeń i stworzyć sobie łatwiejsze wyjście z defensywy.

Szachtar starał się tworzyć wolne strefy, w których mogliby pracować szybcy pomocnicy. Antwerpia naciskała, ale Szachtar miał więcej okazji do zdobycia bramki. Azarov w 54. minucie i Stepanenko w 63. minucie raz trafili w poprzeczkę.

Pod koniec meczu piłkarze donieckiego klubu byli wyraźnie zmęczeni. Pięciokrotny mistrz Belgii dominował na boisku, ale nie zdołał strzelić gola. Ponadto Matwienko i Zubkow mieli szansę na zdobycie bramki w ostatnich sekundach, ale strzał tego pierwszego do pustej siatki został odbity przez obrońcę, a "strzał" tego drugiego minął słupek.

Po tym zwycięstwie Szachtar zdobył 12 punktów, gwarantując sobie trzecie miejsce w tabeli i grę w play-offach Ligi Europy. W ostatniej kolejce Ligi Mistrzów podopieczni Marino Pušicia zmierzą się z Porto o 2. miejsce w grupie H i udział w play-offach Ligi Mistrzów. Portugalczycy przegrali swój mecz w 5. kolejce z Barceloną (1-2).

Tylko zweryfikowane informacje są dostępne na naszym Telegramie OBOZ.UA i Viber. Nie daj się nabrać na podróbki!