Currency

Hiszpania wygrała Mistrzostwa Europy w piłce nożnej po raz czwarty w historii, pokonując w finale Anglię. Wideo

Główny mecz Euro 2024 odbył się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie

Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej wygrała Euro 2024, które odbywało się w 10 niemieckich miastach od 14 czerwca do 14 lipca. W meczu finałowym podopieczni Luisa de la Fuente pokonali Anglię 2:1 i zostali pierwszymi w historii czterokrotnymi mistrzami Europy.

Reprezentacja Hiszpanii, będąca faworytem tej konfrontacji, od pierwszych minut starała się przejąć przewagę terytorialną na boisku. Nie udało się jednak uzyskać całkowitej przewagi Furia Roja. Podopieczni Southgate'a umiejętnie blokowali wszystkie strefy, uniemożliwiając bieg szybkim hiszpańskim napastnikom.

Mecz coraz bardziej przypominał partię szachów, gdzie obie drużyny starały się otworzyć obronę przeciwnika atakami pozycyjnymi. Flanki, gdzie pracowali Williams i Yamal, były bardzo trudne.

Duże zagęszczenie zawodników spowalniało tempo gry i powodowało, że większość strzałów była blokowana. Przez pierwsze pół godziny gry drużyny trafiły do bramki 0 razy.

Hiszpania coraz bardziej kontrolowała piłkę, pełniąc rolę numeru pierwszego. Szczególnie aktywna była lewa flanka, z której okresowo dochodziło do wrzutek w pole karne Pickforda.

Anglia z trudem atakowała, a maksimum, co udało się piłkarzom kilka razy, to przekroczenie koła środkowego.

Pierwszy strzał na bramkę padł w 1. doliczonej minucie pierwszej połowy, a oddali go niespodziewanie gracze Anglii, którzy wykończyli rzut wolny.

Druga połowa rozpoczęła się szokująco dla drużyny Garetha Southgate'a. Kompletna porażka na lewej flance doprowadziła do otwarcia bramki przez Nico Williamsa. Po ostrej trójkowej akcji Yamal wykonał precyzyjne podanie po przekątnej, a napastnik Athletic strzelił obok bramkarza.

Niemal natychmiast Dani Olmo mógł podwoić prowadzenie, ale nie trafił w bramkę.

Stopniowo Anglia była w stanie docisnąć przeciwnika do swojej bramki, tocząc jeden po drugim atak na bramkę Unaia Simona. W 61. minucie Southgate zdjął Kane'a, zastępując go Ollie Watkinsem.

W 70. minucie Southgate wprowadził Palmera i ta zmiana zrobiła różnicę. Anglia, która prawie nic nie robiła w drugiej połowie, zdołała strzelić gola. Saka pobiegł na kontratak, wykonał podanie do środka do Bellinghama, przetoczył je z powrotem do Palmera, a pomocnik Chelsea wyrównał.

Rozstrzygnięcie nastąpiło na 4 minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. Marc Cucurella podał piłkę do środka, a Mikel Oyarzabal z bliskiej odległości zdobył zwycięskiego gola.

Hiszpania - Anglia 2: 1 (0: 0, 2: 1)

Gole: 1: 0 - 47 Williams, 1: 1 - 73 Palmer, 2: 1 - 86 Oyarzabal.

Hiszpania - Unai Simon, Carvajal, Laporte, Le Normand (Nacho, 83), Cucurella, Fabian Ruiz, Rodri (Subimendi, 46), Olmo, Williams, Yamal (Merino, 89), Morata (Oyarzabal, 68).

Anglia - Pickford, Walker, Stones, Heahy, Shaw, Rice, Foden (Toney, 89), Bellingham, Maina (Palmer, 70), Saka, Kane (Watkins, 61).

Ostrzeżenia: Kane (25), Olmo (31), Stones (53), Watkins (90+2).

Tylko sprawdzone informacje na naszym kanale Telegram OBOZ.UA i Viber. Nie daj się nabrać na podróbki!

Praktyczna nowość: najtańszy sedan BMW pokazany w szczegółach