Currency

Ukraina zdobyła trzy medale jednego dnia: Magucich zdobyła złoty medal Igrzysk Olimpijskich 2024. Dwa kolejne brązowe medale w lekkoatletyce

Jarosława Magucich została najlepsza w skoku wzwyż

Ukraińska lekkoatletka Jarosława Magucich zdobyła złoty medal w skoku wzwyż na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku. 22-latka z Dniepru zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 2,00 metra. Inna Ukrainka, Iryna Geraszczenko, zajęła trzecie miejsce (1,95 m), zdobywając brąz wraz z Eleanor Patterson (Australia). Mychajło Kochan również zajął trzecie miejsce w turnieju rzutu młotem.

Zawodniczki rozpoczęły od wysokości 1,86 metra, którą Magucich spudłowała. Iryna z łatwością pokonała tę wysokość w pierwszej próbie. Jarosława rozpoczęła swój występ od wysokości 1,91 m i bez problemów pokonała barierę w pierwszej próbie. Tuż za nią uplasowała się Geraszczenko, której skok zakończył się sukcesem.

Zarówno Magucich, jak i Geraszczenko jednocześnie pokonali granicę 195 centymetrów.

Rosja kontynuowała swój zwycięski występ na 1.98, ale została sama. Iryna nie pokonała tej wysokości. Razem z Australijką Patterson, Geraszczenko zajęła trzecie miejsce.

Magucich i Olislagers zagrali o złoto na 2,00 m. Australijczykowi udało się uzyskać pozytywny wynik dopiero w trzeciej próbie.

Walka o złoty medal rozegrała się na 2,02 metra. Australijka nie zdołała pokonać 2,02 metra, co dało jej srebrny medal. Magucich pozostała jedna próba i zdecydowała się na 2,04 m, ale nie udało jej się. Należy zauważyć, że Mychajło Kochan zdobył brąz w rzucie młotem.

Komentując swój sukces, ukraińska mistrzyni przyznała, że pod koniec konkursu była nieco zmęczona.

"Ale mój trener nauczył mnie, że powinnam skakać w pierwszej próbie. Dzisiaj zostałam mistrzynią olimpijską. Chcę podziękować siłom zbrojnym, wszystkim wojskowym i wolontariuszom. Ten medal jest dla całego kraju. Byłem w dobrym nastroju, nie myślałem o tym, że to Igrzyska Olimpijskie. Spodziewałam się, że skoczę wyżej. Ale cieszę się, że zdobyłem złoto. Hejterzy, mam nadzieję, że się uspokoicie, bo usłyszycie hymn Ukrainy" - powiedziała Jarosława na Suspilne.Sport.

Magucich nie ma wątpliwości, że trzy medale w lekkoatletyce to świetny wynik.

"Widzieliśmy, że Mychajło Kochan zdobył brązowy medal. Mogliśmy do niego podejść i mu pogratulować. To niesamowite - trzy medale jednego dnia. Wsparcie trenerów jest bardzo ważne. Cześć, Ukraińcy! W końcu przywożę do domu złoty medal Igrzysk Olimpijskich. Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie. Nadal walczymy o nasze zwycięstwo" - powiedział nasz skoczek.

Prezydent Wołodymyr Zełenski pogratulował wszystkim Ukraińcom tego fantastycznego sukcesu.

"Jesteśmy dumni! Dziękujemy za ten wynik. Ukraińcy mogą być silni i wygrywać" - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko przyłączył się do gratulacji.

"Gratuluję i dziękuję naszej zawodniczce Jarosławie Magucich, która zdobyła złoty medal w skoku wzwyż. Gratuluję również Irynie Geraszczenko brązowego medalu w tej dyscyplinie! Dziewczyny, cała Ukraina skacze dziś z wami!" napisał Witalij Kliczko.

Jak wcześniej informował OBOZ.UA, w serii kwalifikacyjnej Magucich potrzebowała tylko dwóch skoków, aby zakwalifikować się do rundy medalowej. Opuściła dwie wysokości startowe, a następnie w pierwszej próbie uzyskała 1 metr 92 centymetry. Geraszczenko uzyskała tę wysokość w drugiej próbie.

7 lipca Magucich pobiła rekord świata w skoku wzwyż kobiet, który należał do niej od 1987 roku. 22-latka z Dniepru została pierwszą kobietą w historii, która skoczyła 2,10 metra podczas Diamentowej Ligi w Paryżu.

Sebastian Charlette z paryskiego stadionu zgotował Jarosławie owację na stojąco. Widzowie, którzy przyszli kibicować zawodniczkom, wpadli w markowy szał po rekordowym skoku Ukrainki.

Nawiasem mówiąc, 22-letnia Magucich od dłuższego czasu spotyka się z synem trenera, Nazarem. Stepanow ma 19 lat i również jest zawodowym sportowcem, startującym w biegu na 110 metrów przez płotki.

Tylko zweryfikowane informacje są dostępne na naszym kanale Telegram OBOZ.UA i Viber. Nie daj się nabrać na podróbki !