Ukraińscy koszykarze zdobyli dwa medale na Mistrzostwach Świata w koszykówce 3v3 wśród drużyn uniwersyteckich

Maria SzewczukSport
Medale mistrzostw świata to naprawdę potężne osiągnięcie

W katarskim mieście Doha zakończyły się Mistrzostwa Świata 3v3 w koszykówce szkół wyższych. W kategorii mężczyzn i kobiet znalazło się po 12 drużyn, które okazały się najlepsze w mistrzostwach na swoich kontynentach.

Ukrainę reprezentowały drużyny Sumy State University (mężczyźni) i Wasyl Stefanyk Precarpathian National University (kobiety). Obie drużyny pokonały dystans niemal synchronicznie: pewnie wygrały swoje podgrupy, zwyciężyły w ćwierćfinałach, ale przegrały w półfinałach.

W meczu o brązowy medal Ukrainki - Anżelika Liaszko, Daria Kononuczenko, Anastasia Kowtun i Bohdana Łapkhan - pokonały Uniwersytet Pitesti (Rumunia) 17-10.

Chłopcy - Iwan Fiłonenko, Rodion Kuzmin, Maksym Mychajlow i Ilia Koszewacki - zdobyli swój medal w napiętej konfrontacji z Uniwersytetem Paulista (Brazylia) - 20:18.

"Medale Mistrzostw Świata to faktycznie bardzo potężne osiągnięcie! Nie jest to jednak niespodzianką, ponieważ ukraińscy studenci od wielu lat osiągają dobre wyniki w koszykówce 3 na 3. Wysoki poziom rywalizacji na poziomie krajowym przyczynia się do tego postępu. Pomimo wojny i trudnej sytuacji w kraju, coraz więcej drużyn bierze udział w Uniwersjadzie, i to nie tylko z wyspecjalizowanych uczelni sportowych" - powiedział Wadym Stecenko, przewodniczący Komisji Wychowania Fizycznego i Sportu Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy.

Zauważył, że wynik ten nie mógłby zostać osiągnięty bez Sił Zbrojnych Ukrainy, "dzięki którym ten występ był możliwy".

Jarosław Jaciw, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Prekarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka, również podziękował ukraińskim żołnierzom za "możliwość reprezentowania państwa na tak ważnych wydarzeniach sportowych i pokazania, że jesteśmy silnym narodem".

Wyraził również wdzięczność za pomoc FISU, Komitetowi Kultury Fizycznej i Sportu Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, rektorowi Uniwersytetu Stefanyka Ihorowi Cependa "za szkolenie i wspieranie zespołu" oraz Federacji Koszykówki Ukrainy, która ułatwiła szkolenie zawodników.

Przyznał, że był przytłoczony emocjami i zauważył, że turniej był prawdopodobnie najlepszym, na jakim kiedykolwiek byliśmy.

Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyniku! Ale dziewczyny i trener mają trochę wyrzutów za mecz półfinałowy, w którym nie udało im się pokonać Meksykanek" - powiedział Jaciw.

Pochwalił również drużynę chłopców za "pokazanie charakteru i zdobycie zasłużonych nagród".

Co przyniesie przyszłość: szybki test

Słuchaj swojej intuicji i wybierz drzwi, którymi chcesz wejść.