Szalony powrót Ukrainy w meczu z Macedonią: Drużyna Rebrowa odrabia straty po 0:2 w eliminacjach Euro 2024

Olena PavlovaSport
Ukraina pokonuje Macedończyków

16 czerwca w Skopje reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz pod wodzą nowego trenera Serhija Rebrowa i odniosła niezwykle trudne zwycięstwo nad Macedonią Północną - 3:2. Dla niebiesko-żółtych był to drugi mecz w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2024, a po porażce z Anglią nasza drużyna bardzo potrzebowała punktów.

Przed obecną konfrontacją na stadionie Toše Projeski Ukraińcy wygrali wszystkie trzy bezpośrednie mecze z Macedończykami, ale mecz w Skopje był niezwykle trudny. Po produktywnym remisie 3-3 z Niemcami w poniedziałek, gdzie Niemcy odbili się dzięki rzutowi karnemu w ostatnich minutach, spodziewano się, że podopieczni Rebrowa zagrają jako pierwsza drużyna, ale nasza pierwsza połowa była wyjątkowo blada.

Rebrov nie dokonał żadnych zmian w wyjściowym składzie w porównaniu do meczu w Niemczech. Ponownie rozpoczęli Georgii Sudakov i Artem Dovbyk, podczas gdy Ruslan Malynovskyi, jeden z ostatnich liderów zespołu, pozostał na ławce.

Pierwsze 26 minut meczu toczyło się na przeciwnych boiskach, ale drużyny nie miały praktycznie żadnych groźnych momentów. Ukraińcy stosowali długie wrzutki do Dowbyka, najwyraźniej licząc na wykorzystanie antropometrii napastnika. Nie prowadziły one jednak do niczego.

I wtedy, w 28. minucie, Macedończycy wywalczyli rzut rożny, a w ferworze walki piłka trafiła w rękę Matvienki w jego własnym polu bramkowym, co drużyna gospodarzy natychmiast zasygnalizowała sędziemu. Arbiter najpierw poczekał, aż jego asystent obejrzy powtórkę, a następnie sam pobiegł ją obejrzeć.

W 30. minucie sędzia w końcu przyznał rzut karny reprezentacji Ukrainy. Anatolij Trubin bardzo starał się odgadnąć, gdzie strzeli drugi najlepszy strzelec w Macedonii Północnej, Anis Bardi, ale turecki pomocnik Trabzonsporu strzelił swoją 14. bramkę dla reprezentacji.

Na 15 minut przed końcem pierwszej połowy Macedończycy objęli prowadzenie, a bramka zdawała się inspirować gospodarzy. Stali się odważniejsi i bardziej agresywni w atakowaniu posiadania piłki przez Trubina. W tym samym czasie Mudryk próbował samodzielnie przedrzeć się pod bramkę przeciwnika, ale nie był zbyt skuteczny.

Ukraińcy mieli więcej posiadania piłki - 51 do 49 procent - ale nie udało im się oddać strzału. W 38. minucie Dovbyk wykonał dobre podanie, ale sędzia dopatrzył się przewinienia napastnika Dnipro w cudzym polu karnym.

W 39. minucie Macedonia podwoiła swoje prowadzenie. Zawodniczka Napoli, mistrzyni Włoch, Elif Elmas, wykorzystała szansę spoza pola karnego i jakimś cudem zdołała skierować piłkę do siatki. Pocisk przeleciał nad skaczącym Trubinem i wylądował bliżej odległej szóstki.

Pod koniec pierwszej połowy Yarmolenko emocjonalnie odepchnął Musliu, który krzyknął coś do ukraińskiego kapitana i prawie został ukarany przez sędziego. Przynajmniej strona gospodarzy prosiła o ostrzeżenie dla Andrija. Sędzia jednak tego nie zrobił.

W 45. minucie Macedończycy mieli bardzo groźny rzut wolny. I tutaj Trubin zareagował bezbłędnie, parując piłkę, która przeleciała nad murem. A Stepanenko zdołał zareagować na wykończenie.

W przerwie w miejsce Dowbyka i Tymczyka weszli Vladyslav Vanat i Yukhym Konoplya. Po rozmowie w szatni Ukraina zagrała w drugiej połowie znacznie agresywniej - naciskając i wywierając presję na przeciwnika. Sudakov wykonał świetną robotę, kierując drużyną w ataku. Wkrótce Macedończycy zaczęli popełniać błędy.

W 56. minucie Yarmolenko upadł w polu karnym przeciwnika w starciu z sędzią, ale arbiter nie podyktował rzutu karnego, co wywołało niezadowolenie ukraińskiego kapitana, które było wypisane na całej jego twarzy. Minutę później Ukraina posłała groźny rzut rożny, ale Jarmołenko nie zdołał skutecznie wykończyć ataku.

Jednak w 62. minucie Niebiesko-żółci w końcu zdobyli bramkę, wykorzystując kolejny rzut rożny. Tsygankov dośrodkował do linii bramkowej, Zabarnyi wyskoczył ponad wszystkich i głową skierował piłkę w długi róg obok bramkarza.

A w 67. minucie zmiana Rebrowa zadziałała. Mudryk wdarł się w pole karne przeciwnika lewą flanką i podał piłkę do środka niemal z pierwszej linii. Pocisk przeleciał obok kilku graczy, po czym Yukhym Konoplya wykonał dobrą główkę, wbijając się w pole karne - 2: 2.

W 73. minucie Viktor Tsygankov prawie wyprowadził Ukrainę na prowadzenie świetnym uderzeniem z rzutu wolnego. Swojego gola zdobył jednak 10 minut później. Mudryk podał do Viktora w polu karnym przeciwnika, a zawodnik Girony umiejętnie pokonał bramkarza. 3:2. Po nieudanej pierwszej połowie, żółto-niebiescy zanotowali świetny powrót.

Po raz pierwszy od 23 lat reprezentacja Ukrainy odniosła wyjazdowe zwycięstwo, przegrywając 0:2. I zdobyła pierwsze punkty w tej rundzie kwalifikacyjnej.

Przypomnijmy, że Ukraina przegrała z Anglią w meczu otwarcia kwalifikacji Euro 2024, natomiast Macedończycy pokonali Maltańczyków, z którymi drużyna Serhija Rebrowa spotka się 19 czerwca. Warto zaznaczyć, że dwie najlepsze drużyny w grupie otrzymają bezpośrednie bilety na mistrzostwa w Niemczech.

Tylko sprawdzone informacje są dostępne na naszym kanale Obozrevatel Telegram i Viber. Nie daj się nabrać na podróbki!

Zapomnij o sztucznych rzęsach: wskazówki dotyczące naturalnego przedłużania rzęs

Nie trzeć oczu, ponieważ może to prowadzić do wypadania rzęs.
Jak smacznie upiec łososia, aby był miękki: pomysł na lekkie i sycące danie