Switolina pokonuje najlepszą tenisistkę świata i dociera do półfinału Wimbledonu-2023

Oleksandr CzekanowSport
Switolina grała ze Świątek

Ukrainka Elina Switolina po raz drugi w karierze dotarła do półfinału turnieju Wimbledon British Open. 28-latka z Odessy pokonała w dramatycznym meczu numer jeden światowego rankingu Igę Świątek z Polski - 7:5, 6:7, 6:2.

Tenisistki zafundowały publiczności prawdziwe trzygodzinne widowisko. W pierwszej partii Świątek kontrolowała pierwszą połowę meczu, a w ósmym gemie była o krok od potrójnej piłki setowej. Jednak w tym momencie Switolina całkowicie odwróciła losy meczu, wróciła do gry i wygrała seta.

W przerwie organizatorzy postanowili zamknąć dach nad kortem, co doprowadziło do pauzy, która pozwoliła Polakom nieco dojść do siebie. Drugi gem rozpoczął się od potwornego błędu Switoliny - nasza tenisistka w najprostszej sytuacji nie potrafiła przenieść piłki na stronę przeciwniczki i oddała gema Świątek.

Iga zdołała wyjść na prowadzenie 3:1, ale potem Ukrainka zgarnęła trzy gemy z rzędu. W rezultacie rywale doszli do tie-breaka, w którym zwyciężył numer jeden na świecie.

Na początku trzeciego seta Elina zdołała zrobić breaka, a potem kolejnego i prowadziła 4:1. Sytuacja polskiej tenisistki stała się katastrofalna, gdy Switolina wykonała dwa proste gemy serwisowe w szóstym gemie, niszcząc przeciwniczkę. W efekcie nasza rodaczka doprowadziła mecz do zwycięstwa.

W trakcie meczu Ukrainka trafiła pięć asów serwisowych, zrealizowała sześć z dziewięciu break pointów i wygrała 25 aktywnych gemów. Elina zanotowała dziewięć podwójnych błędów i 25 niewymuszonych błędów.

Przeciwniczką Eliny w walce o awans do finału turnieju będzie 42. zawodniczka na świecie, Czeszka Markéta Vondroušová. Switolina zmierzyła się z nią pięć razy i trzy razy wygrała. Ostatnim razem, gdy dziewczyny grały na Igrzyskach Olimpijskich 2020, zawodniczka z Odessy przegrała w półfinale.

Przed meczem organizatorzy Wimbledonu-2023 odpowiedzieli na apel Switoliny, by poinformować widzów, że Ukraińcy nie będą podawać ręki reprezentantom Rosji i Białorusi. Ukrainka po wygraniu 1/8 finału nie przywitała się z Białorusinką Wiktoriją Azaranką, która później miała pretensje do mediów o zachowanie kibiców.

Jak donosi OBOZREVATEL, słynna rosyjska trenerka łyżwiarstwa figurowego Tatjana Tarasowa powiedziała, że Elina Switolina celowo wygłasza antyrosyjskie przemówienia ze strachu przed swoimi rodakami. Fani z Federacji Rosyjskiej są wściekli z powodu sukcesu ukraińskiej tenisistki na Wimbledonie 2023.

Tylko zweryfikowane informacje w kanale Telegram Obozrevatel, Threads i Viber. Nie daj się nabrać na podróbki!