Łomaczenko przegrał z Haneyem i nie został niekwestionowanym mistrzem świata. Wideo

Maksym InshakovSport
Walka odbyła się w MGM Grand Garden Arena w Las Vegas

Ukrainiec Wasyl Łomaczenko (17-3, 11 KO) przegrał z posiadaczem tytułów WBC, IBF, WBA Super, WBO Devinem Haneyem (30-0, 15 KO) i nie został niekwestionowanym mistrzem świata. Walka o tytuł wagi lekkiej w MGM Grand Garden Arena w Las Vegas trwała 12 rund i zakończyła się jednogłośną decyzją 116-112, 115-113, 115-113.

Przed walką bukmacherzy byli jednomyślni w swoich przewidywaniach, dając pierwszeństwo 24-letniemu Amerykaninowi.

Otwierająca runda była swoistym zwiadem ze strony walczących. Haney od początku okupował środek ringu, testując obronę Lomy lewym prostym. Bokserzy nie forsowali sytuacji, przyglądając się sobie nawzajem. W ostatnich sekundach Ukrainiec odpowiedział serią, próbując osaczyć przeciwnika.

Druga runda powtórzyła schemat walki, w której Devin pracował na pozycji numer jeden, kilkukrotnie penetrując obronę ukraińskiego boksera. Vasil rzucał mniej ciosów, ale starał się pracować seriami, skupiając się na skuteczności.

Amerykański mistrz często atakował korpus Wasyla, kontynuując walkę. Łomaczenko dobrze pracował na nogach, uchylając się przed ciosami. W połowie trzeciej rundy nasz rodak trafił Devina overhandem na szczękę i starał się wykorzystać swój sukces.

Haney, dzięki swoim długim ramionom, starał się trzymać Vasyę na dystans, pracując jabem. Ukraiński bokser był wyraźnie bardziej reaktywny niż jego przeciwnik, więc ciosy Devina często znajdowały tylko powietrze.

Wydawało się, że Loma powrócił do taktyki ze swoich wczesnych walk, kiedy to pozwalał wyczerpanemu przeciwnikowi na ciągłe unikanie zagrożenia. Do połowy 5 rundy trwała otwarta walka, a Vasya kilka razy skutecznie atakował seriami. Ciosy Haneya były cięższe, ale często znajdowały tylko powietrze.

Na równi walki lekką przewagę miał mistrz. Nie bał się schodzić do narożnika, odpychając przeciwnika ciosami.

Począwszy od 7 rundy Devin coraz bardziej przeważał nad Ukraińcem w sile. Walka zaczęła być coraz częściej przerywana klinczami. Lomachenko nie miał jak zbliżyć się do zasięgu ataku, odpierając ciosy. W ostatnich sekundach trzeciej minuty faworyt dał się jednak tak ponieść atakowi, że nie trafił pretendenta prostym na głowę.

W 8. rundzie Devin pracował jako numer jeden, atakując "po piętrach", ale kilka razy zapomniał o obronie i dostał zauważalny prosty na głowę od Vasily'ego.

9. odsłonę wygrał Lomachenko. Był groźniejszy w swoich atakach i kilka razy zmusił faworyta do szarpnięcia głową. Vasya celował tylko w górne partie.

Łomaczenko miał więcej energii na rundy mistrzowskie. W połowie 10. rundy eksplodował serią ciosów, wyraźnie wstrząsając Amerykaninem. Haynie szybko doszedł do siebie i już sam próbował odpowiedzieć serią ciosów.

Od początku 11. rundy przez trzy minuty Vasily kontrolował podbródkowy przeciwnika prawym kopnięciem bocznym. Ukrainiec już "tańczył" na środku ringu i był numerem jeden. Spychając Hayniego do narożnika, Loma zaczął sprawiać przeciwnikowi serię ogromnych problemów. Devin ciężko oddychał, ale nie przeszedł do ślepej defensywy.

W ostatniej rundzie obaj bokserzy próbowali odnieść wczesne zwycięstwo. 35-letni mieszkaniec Biełgorodu-Dniestrowskiego wyglądał lepiej, próbując przyszpilić 24-letniego Amerykanina w narożniku.

Przypomnijmy, że po głośnym zwycięstwie nad Brytyjczykiem Lukiem Campbellem w 2019 roku, Loma poniósł sensacyjną porażkę z młodym Teofimo Lopezem w październiku 2020 roku. W tej walce Ukrainiec stracił trzy tytuły mistrzowskie.

Łomaczenko powrócił na ring w grudniu 2021 roku, pokonując Ghańczyka Richarda Commie (30-4-1, 27 KO) jednogłośną decyzją sędziów.

Ukraiński zawodnik stoczył swoją ostatnią walkę 30 października 2022 roku, kiedy to pokonał Amerykanina Jemaine'a Ortiza.

Tylko zweryfikowane informacje na naszym kanale Telegram Obozrevatel i Viber. Nie dajsię zwieść podróbkom!

Znajdź miotłę: trudna łamigłówka dla najbardziej uważnych