Słynny ukraiński mistrz świata i medalista olimpijski nie został wpuszczony z Ukrainy na Mistrzostwa Świata w szachach w Baku

Maksym InshakovSport
Zawodnik miał wystąpić w Azerbejdżanie

Ukraiński arcymistrz Wasyl Iwanczuk, mistrz świata w szachach szybkich (2016) i czterokrotny medalista olimpijski (1988, 1990, 2004 i 2010), nie wyjechał z Ukrainy na mistrzostwa świata w Baku. 54-letni mieszkaniec Lwowa otrzymał dziką kartę od Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) na udział w tych ważnych zawodach, donosi fide.com.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami potrzebował specjalnego pozwolenia Ministerstwa Młodzieży i Sportu na opuszczenie kraju w celach sportowych, ponieważ ma mniej niż 60 lat, którego nie był w stanie uzyskać. Oficjalna prośba organizatorów Mistrzostw Świata, Azerbejdżańskiej Federacji Szachowej, również została odrzucona.

Aby zaradzić tej sytuacji, niektórzy z najlepszych arcymistrzów świata podpisali list otwarty do Ministra Młodzieży i Sportu Ukrainy, Wadyma Hutcajta. Wśród sygnatariuszy są Magnus Carlsen, Viswanathan Anand, Hikaru Nakamura, Fabiano Caruana, Wesley So i Boris Gelfand.

"Prosimy społeczność szachową o poparcie tej propozycji poprzez udostępnienie listu i mamy nadzieję, że większość arcymistrzów z różnych krajów wyrazi swoje poparcie dla Iwanczuka" - podał portal fide.com.

Mistrzostwa Świata FIDE odbędą się w stolicy Azerbejdżanu od 30 lipca do 24 sierpnia. W otwartym turnieju pucharowym weźmie udział 206 zawodników, a w turnieju kobiet 103 szachistki. Pula nagród obu turniejów wyniesie największą sumę dla zawodów szachowych - 2,5 miliona dolarów.

Jak donosi OBOZREVATEL, impreza Wasyla Iwanczuka stała się pierwowzorem jednego z finałowych odcinków miniserialu Netflixa "The Queen's Move".

Tylko zweryfikowane informacje od nas na kanale Telegram Obozrevatel, Threads i Viber. Nie daj się nabrać na podróbki!

Domowe mleko roślinne: idealne na czczo i zdrowe